Hijyen Belgesi Nereden, Nasıl Alınır?

Hijyen Belgesi Nereden, Nasıl Alınır?

Hijyen belgesi nereden alınır? Hijyen sertifikası nasıl alınır? Halk eğitim hijyen eğitimi sertifikası alma. Hijyen sertifikası nerelerden alınır? Hijyen sertifikası almak istiyorum, nereden ve nasıl alabilirim? Hijyen sertifikası ücretli midir? Gibi sorularınızın yanıtlarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Hijyen eğitimi, iş yerleri, yemekhaneler, restoranlar ve benzeri gıda hizmetlerinin sunulduğu yerler ile konaklama hizmetinin sunulmuş olduğu yerler, gıda üretim noktaları ve insan bedenine doğrudan temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verilmiş olduğu iş yerlerinde çalışanların almak zorunda oldukları bir eğitimdir. 2013 yılında çıkarılmış olan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği ile saymış olduğumuz iş yerlerinde çalışanlar ile iş yeri sahiplerinin hijyen sertifikası alması zorunlu kılınmıştır. Ayrıca yönetmelik çerçevesinde bu zorunluluğa uymayan kişilere ve iş yerlerine belirli miktarda da ceza kesilmesine karar verilmiştir. Hijyen eğitimi hakkında daha detaylı bilgiye linkten hijyen eğitimi nedir ulaşabilirsiniz.

Hijyen Belgesi Nereden, Nasıl Alınır?

Hijyen eğitimleri ve akabinde hijyen sertifikası Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren eğitim kurumlarınca verilebilmektedir. İş yeri sahipleri ve işletenleri belirli esas ve usullere uyulmak kaydı ile eğitimleri kendileri de verebilmektedir. Hijyen eğitimi belgesini bu bağlamda kurumuza Hijyenegitimi.NET başvuru yapabilirsiniz.

Hijyen eğitimi süresi boyunca, hijyen ilkelerine uyulmaması durumunda, halk sağlığı açısından tehlike yarattığı bilinen virüslerin, bakterilerin, parazitlerin, mantarların ve diğer enfeksiyon sebeplerinin genel özellikleri anlatılmakta ve bulaşma yolları üzerinde durulmaktadır. Ayrıca hangi iş kollarında çalışanlar hangi hastalıklara yakalanabileceği, ilgili iş kolunun sağlıksal olarak tehlikeleri gibi başlıklarda da detaylı eğitimler verilir. Hijyen eğitimleri sekiz saatten az olmamaktadır. Eğitim sürecini başarı ile tamamlayan adaylar akabinde hijyen sertifikası almaya hak kazanmaktadırlar.

6.958 kez görüntülendi
Call Now Button