Hijyen Eğitimi Sorular

Hijyen Eğitimi Sorular

Hijyen Eğitimi

Hijyen dediğimiz şey, çalışan personelin kendi ve halk sağlığını düzgün bir şekilde koruyarak hizmet vermeyi amaçlaması veya hizmet vermeyi hedefleyen uygulama veya temizlik işlemidir.

Hijyen genel olarak halk içerisinde veya kelime anlamı olarak temiz, temizlik ve sağlıklı yaşam için yapılan işler anlamına gelmektedir.

Bakanlık tarafından yayımlanan Hijyen Eğitim Yönetmenliğinde yer alan konu, en önemlisi gıda sektörü olan ve diğer sektör firmaları çalışanlarında mutlaka hijyen eğitimi almış olmaları gerekmektedir. Eğer bir firmada hijyen eğitimi almamış bir çalışan bulunursa o firmaya bakanlık tarafından çeşitli yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımlar para cezasından firmanın kapatılmasına kadar büyüyebilmektedir.

Bu Hijyen Eğitimini Kimler Almalıdır?

Bu eğitimi, özellikle gıda sektöründe iş yapan, bu gıdaların servis ve satış işlemi aşamasında sürekli olarak ürün ile temas halinde olan çalışanların alması zorunludur. Alınan eğitim ile sizlere ömür boyu kullanabileceğiniz bir belge verilmektedir.

İsterseniz gelin hijyen eğitimi almış çalışanlara sahip olması gereken iş sektörlerine biraz göz atalım;

 • Gıda üretiminde iş yapan çalışan arkadaşların alması oldukça önemlidir.
 • Yukarıda bahsettiğimiz gıda üretiminde üretilen ürünlerin perakende satış işlemlerini yapan çalışanların da bu hijyen eğitimini alması oldukça önemlidir.
 • İnsanlar için önemli suyun da üretim aşaması oldukça temiz ve hijyenik olması gerekmektedir. Bundan dolayı da bu sektörde çalışanlar için de bu eğitim gerekmektedir.
 • Kaplıca, hamam ve sauna gibi insanların sürekli olarak girip vakit geçirdikleri yerler de hijyen eğitimi almak gerekmektedir.
 • Kuaför, berber ve güzellik salonları gibi sürekli olarak insanların birbirlerine temas ettikleri sektörlerde de hijyen muhakkak olmalıdır.
 • Otel, pansiyon ve misafirhane gibi konaklama yerleri için de hijyen eğitimi verilmesi gerekmektedir.
hijyen eğitimi

hijyen eğitimi

Hijyen Eğitimi Nereden Alınır?

Bu eğitim, milli eğitim bakanlığı ile çalışan veya bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kurumlarca verilebilmektedir.

Bu eğitimde bireye;

 • Bireysel hijyen
 • Tuvalet temizliği
 • El yıkama ve kurulama
 • Maske ve bone kullanımı
 • Önlük ve koruyucu giysi kullanımı
 • Hastalıklardan korunma yöntemleri
 • Hastalık kaynakları vb. gibi daha birçok konuda tecrübeli eğitmenler ile eğitim verilmektedir.

Hijyen eğitimi , Başarı Center İş Güvenliği Eğitim olarak tarafımızdan konusunda uzman Biyoloji Uzmanları ile verilmektedir.

Hijyen eğitimi, sonunda kursiyerlerimize M.E.B . milli eğitimi bakanlığı onaylı olarak soğuk damgalı ve hayat boyu geçerli kurs bitirme sertifikası verilmektedir. Sertifika turkiye.gov.tr e-devlet ekranlarınızda görünecektir.

Hijyen eğitimi, sertifikası sadece M.E.B. milli eğitim bakanlığı onaylı olarak sağlanabilir. Tek tip hijyen belgesi iki tür olarak (GIDA-SU ve GÜZELLİK-SAÇ BAKIM) alınmaktadır.

Hijyen eğitimi kayıt başvuru işlemleri, başvuru formu almak gibi ihtiyaçlarınızda eğitim danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz. Hijyen başvuru formu ve hijyen başvuru yazısı veriyoruz. Sizlerde 0212 541 29 06 – 0544 556 54 41 ya da web sitemiz üzerinden www.hijyenegitimi.net www.basaricenter.com , dilerseniz mail adresimizden iletişim kurabilirsiniz.

906 kez görüntülendi
Call Now Button